Zdalne sterowanie

przybyl
Posty: 44
Rejestracja: 28 maja 2015, 16:02

Zdalne sterowanie

Post autor: przybyl » 08 kwie 2016, 08:53

Czy ktoś z kolegów widział może te filmy ?
https://www.youtube.com/watch?v=n3l36is9Lcc
https://www.youtube.com/watch?v=50A8Ovo5DRY
https://www.youtube.com/watch?v=Ml2IRgF ... tml5=False
https://www.youtube.com/watch?v=XA40N4m3GEc

Zastanawiam się czy uproszczona wersja tego patentu nie przydała by się w przypadku małych Japończyków, szczególnie dla tych posiadaczy sprzętu którzy mają problem ze znalezieniem wolnych rąk do pracy. Np siedzimy sobie na sadzarce do rozsadów lub czosnku tu dzież na innej maszynie wymagającej dodatkowego operatora i pełzającej prędkości pracy, i pilotem na kabelku korygujemy sobie kurs traktorka, dojeżdżając do końca pola zatrzymujemy zestaw zdalnie, wskakujemy na traktorek robimy nawrotkę i z powrotem do tyłu. Taki pilocik musiałby móc obsługiwać gaz, hamulec, sprzęgło, oraz kierownice w ograniczonym zakresie, a także posiadać wyłącznik silnika.
Tutaj pytanie do uzdolnionych ( może nadawało by się na elektrodę), czy dało by się to zrobić w sposób solidy praktyczny i racjonalny kosztowo. ? Na myśl przychodzą mi siłowniki elektryczne na 12v. No chyba ze cała koncepcja jest bez sensu, to wtedy proszę sobie nie zawracać głowy 

OloGKA
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2016, 12:59

Re: Zdalne sterowanie

Post autor: OloGKA » 07 lis 2016, 22:09

Witam
Dla chcącego nic trudnego
Aparatura z odbiornikiem (1 filmik) kosztuje około 550zł obsługuje 8-kanałów
Kwestia dotyczy tylko wystarczająco silnych serwomechanizmów czy silników krokowych i odpowiednij instalacji
Serwomechanizmy nie wymagają dodatkowych sterowników ale czym silniejsze tym droższe
Silniki (krokowe w tym wypadku) wymagają sterownika \ regulatora obrotów (około 100zl za sztukę)
To cała technologia Trzeba przemyśleć ewentualny montaż i co gdzie
Gaz - serwomechanizm a np. kierownica - silnik krokowy
Yanmar F7 forte, Kubota KR850

Michał126
Posty: 90
Rejestracja: 15 sie 2016, 16:57

Re: Zdalne sterowanie

Post autor: Michał126 » 08 lis 2016, 16:07

Myslalem o tym pare lat temu. Chcialem załozyć elektroserwo do kierownicy. Tylko kiery. Podczas koszenia ufem w sadzie traktorek miałby tylko wykonać przejazd pod niskimi gałęziami zdalnie a normalnie już z kierowcą. Dlatego tylko kierownica. Sterowanie kablem. Serwowspomaganie z np. Fiata. Brak czasu... :cry:
Tak czy inaczej temat mnie nurtuje.
YM 1601

OloGKA
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2016, 12:59

Re: Zdalne sterowanie

Post autor: OloGKA » 08 lis 2016, 18:43

Modelarstwem i modelami zdalnie sterowanymi zajmuje sie na co dzień. Zainteresowanym mogę pomów a nawet rozejrzeć sie za częściami
Problem w tym ze jeszcze nie mam traktorka i kwestia montażu wewnątrz jest dla mnie zagadką Wyobrażam sobie jakby to wyglądało w Ursusie C360. Kwestia jest tylko tego typu jakie mocne serwomechanizmy trzeba by było zastosować. Przykładowo w C360 hamulec chodził bardzo ciężko Serwomechanizm sam by nie dał rady Pewnie trzeba by było użyć jakiegoś siłownika a serwo tylko by mim sterowało Wydaje mi się ze problem leży po stronie doboru i montażu odpowiednio silnych serwomechanizmów czy silników krokowych. Są takie dostepne ale te bardzo silne są bardzo bardzo bardzo drogie. Dlatego trzeba by poszukać rozwiązanie pośrednie np serwo przykładowo z momentem 15kg (ok 40zł z metalowymi trybami) sterowało by np mocnym siłownikiem Kwestia podłączenia do systemu RC (radio control) jest banalnie prosta.
Yanmar F7 forte, Kubota KR850

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Zdalne sterowanie

Post autor: Mati43 » 02 gru 2016, 21:52

Wszystko można zrobić ale czy to będzie na tyle skuteczne i praktyczne trzeba sobie samemu odpowiedzieć. W RC siedzę około 10lat, i przez ten czas łyknąłem troszkę wiedzy. NIestety serwo 15kg to stanowczo za małe serwo. Trzeba użyć serw GIGANT ale niestety tanie nie są to 1 kwestia, 2 kwestia to koszta związane z BEC bez tego takie serwo nie będzie działać. Kolejna sprawa to montaż tych serw oraz ważna jak dla mnie sprawa.... obsługa manualna jak do tej pory oraz gabaryty całego systemu. Jak do obsługi gazu, podnośnika wystarczą serwa typu standard i montaż ich zajmie nie wiele miejsca, tak na serwo gigant i system kierownicy już nie. Jeżeli traktorek posiada hydrauliczny "skręt" można wykorzystać regulator i silnik. Wszystko kwestia $$$ sama aparatura dobrej klasy to koszt około 700zł np. Turnigy 9xr sam takiej używam. Trzwba by sporo testować, tak aby dobrać najlepiej wszystkie elementy. Jak na moją wiedzę w RC to byłoby baaaaardzo kosztowna zabawa i nie koniecznie bezawaryjna.

OloGKA
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2016, 12:59

Re: Zdalne sterowanie

Post autor: OloGKA » 06 sty 2017, 22:44

Oczywiscie ze serwo 15kg jest za slabe dlatego napisalem zeby go uzyc jako sterownik np silnika krokowego czy jakiegos silownika a moze przekladni po to by by zmiejszyc koszty i nie kupowac duzych drogich serwomechanizmow. Trzeba by bylo to przemyslec i zaplanowac tak by zmiejszyc maksymalnie koszty Jest to do zrobienia (BEC dotyczy zasilania odbiornika z ESC zasilanie moze byc niezalezne z akumulatora poprzez stabilizator napiecia i to obojetne co zasilimy - BEC nie jest potrzebny) i napewno zadziala ale po co? Uważam ze cala frajda to jazda traktorkiem siedzac za kierownica.
Yanmar F7 forte, Kubota KR850

ODPOWIEDZ