Panele fotowoltaiczne ktoś coś?

zbYszek

Re: Panele fotowoltaiczne ktoś coś?

Postautor: zbYszek » 12 sty 2018, 23:06

Robson: dzięki za wyjaśnienie superaty. Czyli wszystko OK, żadnego kosmicznego przewymiarowania nie ma. :)
Co do rekuperacji - zgodzę się z tobą, że najlepiej od podstaw w projekcie budynku uwzględniona się sprawuje. A jeszcze bardziej zgodzę się z tobą co do energooszczędności i zdrowotności ledowego oświetlenia. :)
Mati: Pochwal się, co było przyczyną takiego zużycia i jak udało się wykryć winowajcę? Jakaś grzałka zakopana w ziemi? Zapomniany halogen? Nielegalna bimbrownia? ;)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Miecho

Postautor: Miecho » 13 sty 2018, 08:38

Tez jestem ciekaw, na jednym liczniku mam (według mnie) za wysokie odczyty, gdzieś "ucieka" mi ~150zł/miesięcznie

Awatar użytkownika
RobsonWawa

Postautor: RobsonWawa » 13 sty 2018, 09:24

Mati43 pisze:Widzisz, Ty patrzysz jako przedsiębiorca ja jako szaryo bywatel który płaci krocie za prąd....a idą podwyżki. Dla mnie matematyka jest prosta Arek płacił 900 a płaci 200 przy instalacji 3,5KW którą ma wykonaną.Lepiej mi się śpi że wydaje pieniądze na coś co kiedyś pozwoli mi pare zł zaoszczędzić niż karmić dostarczyciela prądu. Ja chce większą bo mogę pozwolić sobie na te 5Kw. Jeżeli producent udziela gwarancji "normalnej" na taki okres i jest to zapisane więc nie ma obawy. Nie wiem skąd wziąłeś kwotę 8-10tys za 1kw. Gdzie bym nie dzwonił to montują na podzespołach niemieckich i polskich producentów koszt mniej więcej wychodzi około 5tys zł za markową instalację +- za 1KW. W tyg dam znać jak potoczą się rozmowy z dwiema niezależnymi firmami.

W powyższym jest jakaś niekonsekwencja :) Jak rozważałem poprzednio temat - 3-4 lata wstecz to cena rzeczywiście zamykała się kwotą 8-10 tys za 1 KWp, i to dzięki Twojej sugestii, że teraz jest ok 5 tys z 1 KWp skierowałem swoją uwagę na temat po raz kolejny. Policzyłem , zrobiłem , zapłaciłem niecałe 46200 za kompletną instalację 10 KWp w nie najtańszej wersji. (Zdaje się , że też planowałeś 10 KWp. jak ja. ) Po dotacji 3120 zł za 1 KWp. Koszty robocizny w Warszawie są raczej większe niż w Twojej okolicy więc u Ciebie powinno wyjść jeszcze taniej.
Obrazek
Jeszcze dla jasności , bo pieczątka UM może wprowadzać w błąd. Faktura Innogy opiewa na pełną kwotę z wykonanie instalacji i była podstawą do przyznania dotacji w wys. max możliwej t.j. nie większej jak 15000 zł

Mati43

Postautor: Mati43 » 13 sty 2018, 18:24

Osoba która zakładała instalację podłaczyła źle czujniki. Pompa wspomagała się cały czas grzałką to jedna przyczyna, druga przyczyna o której nie musiałem wiedzieć bo nikt mi nic nie mówił,wręcz przeciwnie dowiedziałem się że absolutnie nic nie muszę robić to dopuszczanie wody w układzie. Według manometra zamiast 2-3 była 1 atm i to też miało wpływ na pracę pompy.
Zamówiłem serwisanta tych pomp zupełnie niezależnego który zdiagnozował usterkę w 40min razem z całym przeglądem serwisowym pompy. Teraz, łazienka grzeje jak słońce w afryce gdzie zeszła zima była tylko podgrzewana maks do 21st! Wszystko działa perfekcyjnie. Największy rachunek za prąd wyszedł jakieś 770zł na 60dni.

RobsonWawa,niestety takie wyceny były od kilku firm i oscylowały w tych kwotach. Taniej było by jakbym miał panele na dachu,drożej na ziemi i wyliczenia były robione pod ziemie.

zbYszek

Postautor: zbYszek » 13 sty 2018, 23:24

Czyli jednak jakaś, tajemnicza, ukryta grzałka. :)

Mati43 pisze:[...]takie wyceny były od kilku firm i oscylowały w tych kwotach. Taniej było by jakbym miał panele na dachu,drożej na ziemi i wyliczenia były robione pod ziemie.

Na ziemi, większości przypadków, masz VAT 23% zamiast 8% przy instalacji na budynku _mieszkalnym_. I to nic, że instalacja związana jest z domem i na jego potrzeby pracuje. Takie mamy wykładnie prawa... :\
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Mati43

Postautor: Mati43 » 14 sty 2018, 09:04

Dlatego napisałem że inst na ziemi jest droższa. Nie ukryta, a główna grzałka była źle podłączona.

Awatar użytkownika
RobsonWawa

Postautor: RobsonWawa » 14 sty 2018, 10:40

Z tą Polską wykładnią prawa to nikt nie dojdzie do ładu, pisałem co nie co w innym temacie na temat wykładni US.
Nakręcony trochę tematem PV rozważałem drugą instalację na innej posesji gdzie panele
zeszpeciły by budynek więc w grę wchodziła tylko w wersja naziemna na trackerach.
Fakt, że same trackery to koszt prawie równy kosztowi paneli to jeszcze 100% instalacji obciążone właśnie
23% Vatem.

Awatar użytkownika
Mandrol
Kontaktowanie:

Postautor: Mandrol » 14 sty 2018, 14:02

Mateusz, a zmieniłeś taryfę z dziennej na dzień/noc?

Ja też przymierzam się do instalacji paneli dzięki dotacjom z jakiegoś unijnego projektu i nasza gmina w nim startuje. Gmina ma pokryć koszty instalacji w 85% a te 15% + VAT od całości ma zapłacić inwestor. Wizja lokalna zrobiona przez potencjalnego wykonawcę- dla mojej zabudowy zagrodowej przewidziana maksymalna dostępna instalacja czyli 7,84kW= 28 paneli. Panele poustawiane na gruncie (23% VAT) więc koszt całkowity wyniesie 40 000 PLN + VAT 23% więc ja z tego będę musiał zapłacić 15 200 PLN. Dużo kasy ale mając na uwadze zainstalowaną PC w moim budynku to znikomy koszt. Jeszcze nie mieszkamy w domu ale PC pracuje od początku sierpnia i do wczoraj "pożarła" ok. 4500 kW z czego ok. 1000 kW w sierpniu podczas wygrzewania wylewki anhydrytowej (myślę, że w sierpniu cały rok zamknę w 10 000 kW). Do tego dojdzie rekuperator, w lecie klimatyzacja + CWU więc PC będzie cały czas pracowała + dojdzie normalne zużycie prądu już gdy zamieszkamy więc myślę, że po 3-4 latach koszt się zwróci. Gdyby zużycie prądu byłoby na poziomie 2000 kW/rok to wg mnie nie miałoby to sensu ale już 10 000 kW już tak.

Awatar użytkownika
RobsonWawa

Postautor: RobsonWawa » 14 sty 2018, 20:14

Mandrol - tylko pozazdrościć takich warunków finansowania. Szkoda że u mnie takowych nie ma.
U nas dopłata do 40% ale max 15000 zł. Wypłata z funduszu gminy więc wolna od podatku dochodowego.
Pamiętaj , że istotne jest kto wypłaci Ci dotację bo to warunkuje czy będziesz musiał
zapłacić podatek dochodowy od tej dotacji ( dodatkowe 18% kosztów) Więcej o tym w Google ;)

marcin94

Postautor: marcin94 » 14 sty 2018, 21:48

A gmina dostała już tą dotacje? W mojej gminie też była ta akcja, wzięli jakąś lewą firmę, firma skasowała po 250 zł od domu, u mnie wyliczyli 14 paneli, projekt nie otrzymał dotacji i firma zniknęła z rynku z czystym zyskiem.

Wróć do „Wolne gadanie”